20 Mayıs 2024 Pazartesi

Hindistan'da 29 Maoist gerilla ölümsüzleşti

Devrimci Adivasi Kadın Örgütü, 29 Maoist gerillanın ölümsüzleşmesine dair yazılı bir açıklama yaptı. Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Merkez Komitesi de 13 Nisan'da bir açıklama yaparak, Hindistan hükümetinin 1 Ocak'ta başlattığı saldırıda en az elli Maoist gerillanın ölümsüzleştiğini, yerli halkın Maoistleri ele vermesi için katledildiğini duyurmuştu. 

Hindistan'da 29 Maoist gerilla katledildi. HKP (Maoist) Krantikari Adivasi Mahila Sangathan (Devrimci Adivasi Kadın Örgütü) katledilen gerillalara ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

HKP (Maoist) Krantikari Adivasi Mahila Sangathan (Devrimci Adivasi Kadın Örgütü), 16 Nisan'daki çatışmada yaşamını yitiren 29 Maoist ile ilgili yayınlanan kısa açıklamada ölümsüzleşen 27 Maoist'in isimleri paylaşıldı, iki Maoist'in kimlik bilgilerine ulaşılamadığı belirtildi. 

Açıklamada, polisin katlettiğini iddia ettiği kişilerin isimlerinin doğru olmadığı çatışmayla ilgili ayrıntılı bilginin daha sonra verileceği ifade edildi.

1 OCAK'TAN BU YANA EN AZ 50 GERİLLA KATLEDİLDİ
Hindistan Komünist Partisi (Maoist) Merkez Komitesi 13 Nisan'da 1 Ocak'tan itibaren 50 gerillanın ölümsüzleştiğini duyurmuştu. HKP(Maoist), "Son 50 yıldır ülkemizde Hindistan Komünist Partisi (Maoist) önderliğinde inanılmaz fedakarlıklarla devrimci bir hareket devam ediyor. Egemen sınıflar Hindistan'ın devrimci hareketini daha başlangıcında durdurmak için sürekli askeri operasyonlar düzenliyor. Partimizi ülkenin iç güvenliğine yönelik tek büyük tehdit olarak ilan eden Hindistan Hükümeti, son 20 yıldır büyük ölçekli, uzun vadeli askeri baskı operasyonları yürütüyor."

20 yılda en az beş bin HKP (Maoist) gerillası ve halktan insanın ölümsüzleştiği kaydedilen açıklama şöyle devam etti "Buna rağmen ülkemizin demokratikleşmesi için devrimci hareketimiz büyük bir özveriyle, birçok gelgit karşısında kararlılıkla, kardeş hareketlerin desteğiyle ve geniş kitlelerin örgütlü gücüne dayanarak yoluna devam etmektedir. 

'HÜKÜMETİN HİNDİSTAN HALKINA KARŞI YÜRÜTTÜĞÜ SAVAŞ DERHAL DURMALI'
1 Ocak'ta devletin başlattığı 'KAGAR Operasyonu" adlı saldırıda en elli yoldaşlarının şehit düştüğünü duyurdu. Açıklamada operasyonun detayları şöyle aktarıldı: "Chipurbatti'de 6, Korcheli'de 13, Pujari Kanker'de 3 ve Kerajhiri Dabri'de 2 kişi katledildi. Bu cinayetleri kınıyor ve tüm kahraman şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Onların gerçekleşmeyen hayalleri için cinsiyet eşitliğine dayalı, laik ve demokratik, sömürüsüz ve kastsız bir sistem inşa etme sözü veriyoruz. Son yirmi yıldır, ülke genelindeki çatışma bölgelerine, merkezi ve eyalet silahlı hükümetleri ile polis güçleri tarafından sürekli olarak yığınak yapılmaktadır. Yağmacı egemen sınıflar tarafından Maoist hareket için güçlü eyaletler olarak belirlenen Orta Bölgedeki Andhra Pradesh, Telangana, Odisha, Maharashtra eyaletleri, Doğu Bölgesindeki Bihar-Jharkhand, Batı Bengal, Uttar Pradesh, Uttarakhand ve Assam eyaletlerinin savaş alanı olan Chhattisgarh ve Chhattisgarh çatışma bölgelerinde benzeri görülmemiş bir askeri baskı uygulanmaktadır. Gökyüzünde sadece modern silahlar, mayın önleyici araçlar, dronlar ve helikopterler uçuyor ve ateş ediyor. Polis sayısız ormanda arama operasyonu yürütüyor. Köylere saldırıyor ve kadın-erkek, yaşlı-genç ayrımı yapmadan insanları, özellikle de gençleri öldürüyorlar. Devrimcileri kovalıyor, kurşun sıkıyorlar. Aslında tüm bunları görmek bize düşman topraklarında bir savaşın sürdüğünü hatırlatıyor. Hindistan hükümeti, Hindistan vatandaşlarına karşı bir iç savaş yürütüyor. Hükümetin Hindistan halkına karşı yürüttüğü bu savaş derhal durdurulmalıdır."

'MAOİSTLERİ YOK ETMEK İÇİN HALKA SALDIRIYORLAR'
Maoistleri yok etmek için halka saldırıldığı kaydedilen açıklamada, "Gerici güçler önümüzdeki üç yıl içinde Maoist hareketi ülke genelinde bitirmeye karar vermişlerdir. Ülkede kendi sömürücü politikalarına, halk düşmanı yönetimlerine, halk arasında bölücü politikalarına karşı çıkan herkesi hedef almakta ve onlara yönelik farklı türde saldırılar gerçekleştirmektedirler. Vatandaşların her türlü faaliyetleri izleniyor. Modern teknoloji buna göz kulak oluyor. Son 10 yıldır ülkede RSS-BJP güçlerinin Hindutva diktatörlüğü devam ediyor. Yönetimlerine parlamenter demokrasi maskesi takmak için birçok şey yaparak ve gücü kötüye kullanarak, 18. Lok Sabha seçimlerini düzenliyorlar. Prabal köyünün tamamı katil polisin çizmeleri altında eziliyor. Polisin sürekli yoğun arama operasyonları nedeniyle köylerde ve ormanlarda halkın hayatta kalma şansı gittikçe kötüleşiyor. Bugün ormanlarda kabile halkının can ve mal güvenliğinin, kadınlara saygının, çocukların ve gençlerin korunmasının hiçbir garantisi yok. Polis, ormanlarda ve köylerde yakalanan kişileri Maoist olarak adlandırarak ve onlardan silah ve mühimmat ele geçirildiğine dair yalan ve uydurma hikayeler uydurarak vahşice öldürüyor."

GREV ÇAĞRISI
"Faşist rejime karşı yerli halkın hayatta kalması için mümkün olan her yerde mücadele eden halkın lehine ve onlara karşı devam eden keyfi saldırılara karşı durmak için kardeşçe hareketler inşa edilmelidir" çağrısında bulunan açıklama şöyle devam etti: "Öğrenciler, aydınlar, insan hakları aktivistleri, sosyal hizmet çalışanları, gazeteciler ve medya çalışanları, yazarlar, sanatçılar ve avukatlar ormanlarda barışı tesis etmek için çalışıyorlar. Merkez Bölgedeki (Telangana, Andhra Pradesh, Odisha, Maharashtra ve Chhattisgarh) halk, özellikle de yerli halk; Yerli halkın karşı karşıya kaldığı zorlu koşulları protesto etti ve onlara karşı devam eden saldırıları kınadı ve saldırıların derhal durdurulmasını talep etti."