20 Mayıs 2024 Pazartesi

Nakba'nın 76. yılında Ankara'da eylem: Soykırımcı İsrail ile tüm ilişkiler kesilsin

Ankara'da Filistin'le Dayanışma Komitesi'nin çağrısı ile Filistin ile dayanışma eylemi yapıldı. Karanfil Sokak'ta bir araya gelen kitle sloganlarla Sakarya Meydanına yürüdü. Eylemde işgalci İsrail'le tüm ilişkilerin kesilmesi ve Filistin halkı özgürlüğüne kavuşana dek direnişi sürdürme çağrısı yapıldı.

Ankara'da Filistin'le Dayanışma Komitesi'nin çağrısı ile Nakba'nın 76. yılında Filistin halkıyla dayanışma yürüyüşü düzenlendi. Karanfil Sokak'ta bir araya gelen kitle sloganlarla Sakarya Meydanına yürüdü.

"Nakba sürüyor soykırımcı İsrail'le tüm ilişkiler kesilsin" pankartının açıldığı eylemde, "Emperyalist üsler kapatılsın", "Denizlerin yolunda Filistin halkının yanındayız", "Nehirden denize özgür Filistin" dövizleri taşındı. Eylemde sık sık, "Filistin'de düşene dövüşene bin selam", "Katil ABD Ortadoğu'dan defol", "Nehirden denize özgür Filistin", "Filistin'de direniş kazanacak" sloganları atıldı.

Sakarya Meydanında yapılan açıklamada, Filistin halkının anayurdundan dünyanın dört bir yanına sürgün edilişinin üzerinden 76. yıl geçtiği hatırlatıldı, "İşgal, abluka, kontrol noktaları, apartheid duvarı, yargısız tutuklamalar, işkence, çocuk esirler, Filistin'in her yerinin ayrımsız bombalanması, kentlerin, mahallelerin Filistinli kimliğinin silinmeye çalışılması sürüyor" denildi.

16 yıldır abluka altında yaşayan Gazze'deki Filistinlilerin, 7 Ekim'den sonra tam bir kuşatma altında hayatta kalmaya çalıştığı hatırlatılan açıklamada, "İşgal devletinin bu soykırım saldırısıyla Gazze'nin, üzerinde hiçbir Filistinlinin kalmadığı devasa bir mezarlığa dönüşmesi amaçlanıyor" ifadesine yer verildi.

Türk devletinin kurulduğu günden bu yana İsrail'le ticari ilişkilerini sürdürdüğü belirtilen açıklamada, 2023 yılında ticaret hacminin 10 milyar dolara dayandığı kaydedildi. İsrail ile sürdürülen her ilişkinin, Filistin halkına yönelik Nakba'nın sürmesine yol açtığı vurgulanan açıklamada, Türk devletine İsrail'le ticari, askeri, diplomatik tüm ilişkileri kesme, Türkiye'de bulunan İncirlik ve Kürecik üslerinin işgalci İsrail devleti çıkarına kullanılmasına son verme çağrısı yapıldı. Filistin halkı özgürleşene dek mücadelenin devam edeceği kaydedilen açıklamada, "Yaşamı, özgürlüğü ve eşitliği savunan herkesi, bulunduğu tüm alanlarda işgal devleti ve kurumlarıyla ilişkileri reddetmeye, ırk ayrımcı apartheid rejimini kuşatmaya çağırıyoruz. Gelin, yeniden ve hep beraber haykıralım: İsrail ile tüm ilişkiler kesilsin" denildi.

Filistin halkının sömürgeciliğe, işgale karşı 100 yılı deviren direnişinin, özgürlük ve adalet mücadelesinin bütün halklarla ilham kaynağı olduğu vurgulanan açıklamada, mücadelenin antiemperyalist niteliğine işaret edildi. 

Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkı başta olmak üzere tüm tarihsel haklarına kavuşuncaya ve toprağında özgürce yaşana dek Filistin halkının direndiği gibi direneceklerinin belirtildiği açıklamada, "Filistin halkının tarihsel haklarına ulaşma mücadelesi zaferle sonuçlandığında bu sadece Filistin toprağının özgürlüğü değil, baskıya ve sömürüye karşı direnen tüm halkların zaferi de olacaktır. Filistin intifadası zafere ulaşacak ve Filistinliler anayurduna, zeytin ağaçlarına kavuşacak. Filistin'in kadim sokaklarını kimyasal silahların, ölü bedenlerin kokusu değil kekik ve portakalların kokusu dolduracak. Nehirden denize özgür Filistin için soykırım faili işgalci İsraille tüm ilişkileri kesin" ifadelerine yer verildi.