24 Temmuz 2024 Çarşamba

Gazeteci Beritan Canözer'e ceza talebi

Gazeteci Beritan Canözer hakkında açılan davanın ilk duruşmasında savcı, "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla Canözer'e 15 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirafçı Ümit Akbıyık'ın beyanlarına dayanarak başlattığı soruşturma kapsamında 25 Nisan'da 21 ilde gerçekleştirilen operasyon kapsamında gözaltına alınan gazeteci Beritan Canözer hakkında "örgüt üyeliği" iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Canözer ve avukatı Muharrem Erbey hazır bulundu, itirafçı Ümit Akbıyık ise SEGBİS üzerinden duruşmaya bağlandı. Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) temsilcileri de duruşmayı izledi.

'KADINLARIN SESİ OLDUK'
Gazeteci Beritan Canözer, Ümit Akbıyık'ı tanımadığını, sadece haberlerden HDP Gençlik Meclisi üyesi olduğunu bildiğini söyledi. Canözer, şöyle devam etti: "Yine iddianamede haberlerim suç olarak gösteriliyor. Bu haberler kaynağı belli olan haberlerdir. Tanınan ve bilinen bir gazeteciyim, bu mesleği gizli saklı yapan biri değilim. Daha önce yaptığım haberlerden dolayı yargılandım ve beraat aldığım dosyalar oldu. Ben kadın ve çocuk haberi yapıyorum. Katledilen, şiddet gören, taciz ve tecavüze maruz bırakılan kadınların ve çocukların sesi olduk. Siyasetçi kadınlara fark etmeksizin mikrofon uzattım. Gazetecilik ve yapılan haberler suç olamaz. Üzerime atılı suçları kabul etmiyorum."

AKBIYIK: RÖPORTAJ İÇİN HDP'YE GELDİ
Ardından dinlenen itirafçı Akbıyık, "2018 yılında organize ettiğimiz bir konser için HDP il binasına röportaj almaya gelirken tanıştık. HDP Gençlik Meclisi çalışmalarında ve Sur hendek olaylarında örgüt mensuplarının olduğu yerdeydi. Röportaj almak için bize danışıyordu" ifadelerini kullandı.

Savcılık, Canözer'in "örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla 7 yıl 6 ay ile 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması yönünde mütalaa verdi.

Canözer'in avukatı Muharrem Erbey, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre talebinde bulundu.

Mahkeme, süre talebini kabul ederek, duruşmayı 8 Aralık'a erteledi.