18 Haziran 2024 Salı

Tutsak yakınlarının 'özgürlüğe ses ver' eylemleri sürüyor

İzmir, Adana, Diyarbakır, Batman, Mersin'de "Özgürlüğe ses ver" eylemlerini sürdüren tutsak yakınları, tutsakların taleplerinin kabul edilmesini ve mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı. 

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması, Kürt sorunun demokratik çözümü için tutsakların 4 Nisan'dan bu yana mahkemeye gitmiyor, aile ve telefon görüşlerine çıkmıyor. Tutsakların taleplerinin karşılanması için tutsak yakınlarının da "özgürlüğe ses ver" eylemleri de kentlerde sürüyor.

İZMİR
Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EGE TUHAYDER) ve tutsak yakınları, Kırıklar Hapishane önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, "Adalet için tecridi kıralım, toplumsal barış için özgürlüğe ses ver" pankartı açılarak, "Bijî berxwedana zindanan", "Hak, hukuk, adalet" ve "Tecride hayır, tutsaklara özgürlük" sloganları atıldı.

Hapishane önünde konuşan DEM Parti İzmir İl Eşbaşkanı Mehmet Kuruş, Kobanê davasında çıkan karara dikkati çekerek, "Arkadaşlarımız Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesini istedikleri için yargılandı ve ceza aldı" dedi. PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin diğer bütün cezaevlerine de yansıdığını kaydeden Kuruş, "Tecrit insanlık suçudur. Tecrit kaldırılarak sorunların demokratik çözümü için adımlar atılmalıdır. Kürt sorununu çözebilecek bütün aktörler devreye konulmalıdır" ifadelerini kullandı.

Açıklama oturma eyleminin ardından zılgıtlarla sona erdi.

ADANA
Adana'da Akdeniz Adana Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (AATUHAY-DER) öncülüğünde siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla Kürkçüler Hapishane önünde açıklama yapıldı. Açıklamada, "Adalet için tecridi kıralım, toplumsal barış için özgürlüğe ses ver" pankartını açan kitle, sık sık "Bijî berxwedana zindanan", "Özgürlüğe ses ver", "Biji berxwedana İmralı" ve "Siyasi tutsaklar onurumuzdur" sloganları attı.

DEM Parti Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride dikkati çekerek, 38 aydır Abdullah Öcalan'da hiçbir şekilde haber alınamadığını hatırlattı. Kaya, tecridin bir an önce son bulması çağrısında bulunarak, "Tecrit baskı, zulüm, işkence, imha, inkar, savaş kışkırtıcılığıdır, açlık ve yoksulluktur. Devlet aklının ve hükümetin tecrit politikaları ile bu toplumsal sorunları derinleştirdiği aşikardır. Türkiye'de devreye konulan uygulamalar, diktatörlükleri bile geride bırakmış durumda. Bu köhnemiş zihniyete karşı örgütlü mücadelemizi birlikte yürütelim" ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından kitle oturma eylemi gerçekleştirdi.

DİYARBAKIR
Tutsak yakınları, "Özgürlüğe ses ver" eyleminin 3. haftasında, Diyarbakır Hapishane önünde bir araya geldi. Çok sayıda kişinin katıldığı eylemde, "Özgürlüğe ses ver" pankartı açılırken, tutsak aileleri, "tecrit insanlık suçudur" önlüklerini giydi. Eylem sırasında sık sık, "Bijî berxwedana zindanan", "Hak, hukuk, adalet" ve "Girtiyên siyasî rûmeta me ne" sloganları atıldı.

DEM Parti Amed İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, tecridin ülkenin tamamına sirayet ettiğini belirterek, bütün baskılara rağmen demokratik çözümde ısrar edeceklerini söyledi. Gazetecilerin çekim yapmasını engelleyen polise tepki gösteren Şahin, "Dünyanın gözü buradadır. Bu baskıyı uygulayanların tarihin çöp sepetine nasıl gittiğini tarih bize defalarca kez gösterdi ve yine gösterecek. Tecrit kalkmadığı sürece ülke özgürleşmeyecek" dedi.

BATMAN
Tutsak yakınları, Batman M Tipi Hapishanesi önünde "Özgürlüğe ses ver" talebiyle açıklama yapmak istedi. Batman Valiliği'nin M Tipi Hapishanesi'nin bir kilometre yakınında "eylem yasağı" gerekçesiyle polis açıklamaya izin vermedi. Açıklamanın engellemesi üzerine tutsak yakınları "Bijî berxwedana zindanan" sloganı eşliğinde oturma eylemi gerçekleştirdi.

MERSİN
Mersin'de de tutsak yakınları Tarsus Hapishanesi önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada konuşan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mersin Milletvekili Ali Bozan, tecridin işkence olduğunu belirtti. Bozan, "25 yıldır İmralı Ada Hapishanesi'nde devam ettirilen tecrit sarayın zulmüdür. Barış annelerinin azmi ve kararlılığı tecridi kıracak ve onların zulmünü de yenecektir. Özgürlüğe ses ver demeye devam edeceğiz" dedi.

DEM Parti Milletvekili Perihan Koca ise, "Bu çağrı insanca yaşama çağrıdır. Bu çağrı onurlu bir yaşam çağrısıdır. Ülkemizde herkesin eşit yurttaş olarak demokratik bir cumhuriyet ve demokratik anayasa koşullarında yaşamasına bir çağrıdır. Cezaevlerindeki zulmün cezaevlerindeki işkencenin derhal durdurulması gerekiyor. Barışın tesis edilebileceği koşullar olgunlaşana kadar mücadelemizde ısrar edeceğiz. Her hafta bizler burada cezaevleri önünde ülkenin dört bir yanında olduğu gibi 'özgürlüğe ses ver' demeye devam edeceğiz" dedi.