18 Haziran 2024 Salı

SKM'den Selen Bilgin için eylem

Beylikdüzü'ndeki Birinci Hastanesi'nde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Selen Bilgin'in ölümüne ilişkin baş şüpheli Fatih Akın'ın ifadesi sonrası serbest bırakılmasına ilişkin hastane önünde açıklama yapan SKM, "Selen Bilgin'e ne oldu" diye sordu. SKM, gerçek adalet için tüm kadınları şüpheli kadın ölümlerine karşı mücadeleye çağırdı.  

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), İstanbul Beylikdüzü'nde bulunan Birinci Hastanesi'nde şüpheli şekilde yaşamını yitiren hemşire Selen Bilgin için açıklama yaptı. 

24 yaşındaki Bilgin, yoğun bakımda tedavi gören dedesi için Birinci Hastanesi'nde refakatçi olarak kalıyordu. Güvenlik kamerasına göre hastanenin doktoru Fatih Akın'ın peşinden bir odaya giren Bilgin'in burada cansız bedeni bulundu. Bilgin'in, Akın'ın koluna enjekte ettiği iğne sonrası hayatını kaybettiği belirtilirken, söz konusu ilacın ampulü Akın'ın cebinde bulundu. İfadesi alınan Akın, serbest bırakıldı. 

"Selen Bilgin'e ne oldu? Şüpheli kadın ölümleri aydınlatılsın" pankatıyla Birinci Hastanesi önünde eylem yapan SKM, "Kadın cinayetleri politiktir", "Selen Bilgin'e ne oldu" dövizleri de taşıdı. Burada söz alan SKM İstanbul Sözcüsü Leyla Can, Selen Bilgin'e ne olduğunu sordu. 

Selen'in Birinci Hastanesi'nde şüpheli şekilde yaşamını yitirdiğini hatırlatan Can, baş şüpheli Fatih Akın'ın etkin bir soruşturma yürütülmeden serbest bırakıldığını kaydetti. Can, "Bir kez daha soruyoruz Selen Bilgin'e ne oldu? Selen Bilgin için etkin bir soruşturma yürütülene kadar mücadelemiz sürecek. Tüm kadınları şüpheli kadın ölümleri için mücadele etmeye çağırıyoruz" dedi. 

Eylem sırasında orada bulunan bir kadın da eyleme katıldı. Görgü tanığı olduğunu belirten kadın, şunları söyledi: "Olaya şahit oldum. Ailesi ve polisler burada. Kesinlikle kadın cinayetlerinin peşini bırakmayalım. Lütfen Selen'e sahip çıkalım. Bu gençleri bir avuç burada gördüm çok duygulandım. Ailenin perişan olduğunu, çırpındığını kendi gözlerimle gördüm."

Eylem, "Erkek adalet değil gerçek adalet" sloganıyla sona erdi.