20 Mayıs 2024 Pazartesi

'Konuş sen nerelisin' diyen Salğucak hakkında soruşturma

Şırnak'taki taşımalı asker ve polislere "Konuş sen nerelisin" diye tepki gösteren Süleyman Salğucak hakkında soruşturma başlatıldı. 

Şırnak'ta yapılan yerel seçimlerde Tümgeneral Ömer Keçecigil İlk ve Ortaokulu'nda oy kullanan taşımalı asker ve polislere "Konuş, sen nerelisin" diyerek tepki gösteren Süleyman Salğucak hakkında soruşturma açıldı. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, Salğucak hakkında "seçim kanununa muhalefet" ve "seçmenin oy kullanmasını engelleme" iddialarıyla soruşturma açtı.

Salğucak, soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü'nde ifade verdi. Salğucak'a, "Konuş, sen nerelisin" söylemi nedeniyle talimat alıp almadığı soruldu. Yine emniyet ifadesinde "Mahalli İdareler seçimlerinde oyunuzu nerede kullandınız", "Tuğgeneral Ömer Keçecigil Ortaokuluna kim tarafından kimlerle birlikte götürüldünüz", "Oy kullanmaya gelen sivil kıyafetli vatandaşların önüne geçerek ‘Konuş, sen nerelisin' şeklinde söylemlerde bulunma talimatı aldınız mı veya bu şekilde yönlendirildiniz mi" ve "Sizinle birlikte orada bulunan kişilerin oy kullanmasını engellemeye yönelik eylemlerde bulunan kişiler kimlerdir" soruları yöneltildi.

Salğucak ise, daha önceki seçimlerde Ömer Keçecigil İlkokulu'nda oy kullandığını ancak son seçimlerde kaydının başka bir okula aldığını öğrendiğini söyledi. Bu durumu okulun önüne geldiği vakit öğrendiğini aktaran Salğucak, "Oy kullanacağım okula gideceğim esnada okulun 50 metre aşağısında otobüsten askerler indi. Tek sıra halinde oy kullanmaya gelen sivil şahısların asker olduğunu ve oy kullandığını anladım. Bu sebeple ‘Konuş, sen nerelisin' diye sordum. Otobüslerin Şırnak plakası olmaması sebebiyle askerlerin oy kullanmaya il dışından geldiğini düşünerek söyledim. Oy kullanmaya gelenlere küfretmedim, hakaret etmedim, taş atmadım sadece sordum" diye kaydetti.