18 Haziran 2024 Salı

Hatimoğulları ve Bakırhan Demirtaş'ı ziyaret etti

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret eden DEM Parti Eş Genel Başkanları Hatimoğulları ve Bakırhan, ortak mücadelenin süreceğini kaydetti. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı tutsak edildiği Edirne Hapishanesi'nde ziyaret etti. Üç saatlik görüşmenin ardından Hatimoğulları ve Bakırhan hapishane önünde açıklama yaptı. 

HATİMOĞULLARI: ORTAK MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ
HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ı da dün ziyaret ettiklerini hatırlatan Hatimoğulları, Kobanê davasının bir kumpas davası olduğunu kaydetti. Hatimoğulları, "Aynı zamanda Kürt halkıyla dayanışan sol sosyalist devrimcilere, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi konusunda ısrarcı olan, birleşik demokratik mücadeleyi savunan devrimcilere ağır cezalar verildi. Her iki eş genel başkanımızı ziyaretimizde de morallerinin çok yüksek olduğunu gördük" dedi.

Hatimoğulları, "Bütün ceza alan arkadaşlarımız ve savunma yapan arkadaşlarımız onurlu bir şekilde Kobanî yargılaması bir kumpas davasıdır dedi. Kobanî de bu kararı alanlar bilsinler ki IŞİD'in ve zihniyetinin ekmeğine yağ sürmüşlerdir dedi. Arkadaşlarımız bu bilinçle bütün Türkiye'deki demokrasi güçlerine sesleniyor. Demirtaş ve Yüksekdağ başkanlarımız şu mesajı bütün Türkiye'ye veriyor: Bizler içeride çok moralliyiz, herkese selam ve sevgilerimizi iletiyoruz. Dışarıdakiler de demokrasi mücadelesinden zerre geri adım atmasınlar, dayanışma içerisinde olsunlar". Bu mesajı yüksek bir biçimde verdiler. Sevgili Selahattin Demirtaş'ın selam ve sevgilerini de en içten duygularıyla siz basın emekçilerine ve Türkiye'deki bütün halklara ilettiğinin bir kez daha altını çizmek isterim. Gayet iyilerdi, gayet morallilerdi. Bizler dışarıda, onlar içeride o demir parmaklıkları ve o siyasi amaçla örülmüş duvarları parçalayana dek ortak mücadelemizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

BAKIRHAN: CEZAYI TANIMIYORUZ
Bakırhan da Kobanê davasında verilen cezayı tanımadıklarını, Kürtler, emekçiler, kadınlar, Türkiye halklarının da bu cezayı tanımayacaklarının altını çizdi. Bakırhan, "Selahattin Demirtaşlar, Figen Yüksekdağlar Türkiye halklarının gönlünde zaten özgürdür. Asla cezaevinde olarak görmüyoruz. Onlar cezaevinde mücadelelerine devam edecekler, bizler de bugün burada olduğumuz gibi haklarımızla birlikte cezaevindeki bütün siyasi tutsak yoldaşlarımızı özgürleştirinceye kadar ve Türkiye'yi demokratikleştirinceye kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Selahattin Başkan da aynısını söyledi. Birlikte dayanışma içerisinde olarak ve daha güçlü bir şekilde, onlar cezaevinde biz dışarıda emekçilerle ve halklarla birlikte bu mücadeleyi yükselteceğiz. Bu haksız hukuksuz davanın önümüzdeki dönem aşamalarında bozulması ve arkadaşlarımızın beraat etmesi için elimizden gelen bütün mücadeleyi kararlılıkla ortaya koyacağız. Demirtaş partimize, halklarımıza ve Türkiye'deki diğer siyasi parti ve kurumlara teşekkürlerini iletti. Kobanî Kumpas Davasındaki dayanışma, ortak mücadele ve sahiplenmeden dolayı selam ve sevgilerini yollamıştı. Biz de bir kez daha şu sözü veriyoruz: İçerideki arkadaşlarımızla ve dışarıda mücadele eden halklarımızla birlikte siyasi tutsaklar özgürleşinceye kadar, Türkiye demokratikleşinceye kadar, bu tür siyasi kumpas davaları olmayıncaya kadar kararlı bir şekilde mücadele edeceğiz" dedi.