18 Haziran 2024 Salı

Çelebi: Peri'de halkımızla birlikte mücadele yürüteceğiz

DEM Parti Peri Belediye Eşbaşkan adayı Orhan Çelebi, kayyum gasbı öncesi 7 aylık görev süresince halkın memnuniyetini 31 Mart yerel seçimlerinde sıkça dile getirdiğini aktardı. Kayyumun Peri'de sistemi çökerttiğini ancak oluşan sorunları halkla birlikte mücadele yürüterek çözecekleri için kendilerine güvendiklerini kaydeden Çelebi, AKP'li adayın kentte halkı kayyum ile tehdit ettiğini de aktardı. Çelebi, Peri'de kaydı bulunanların seçimlerde gelerek oy kullanması gerektiğine işaret etti.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) Peri Belediye Eşbaşkan adayları Naciye Aslan ve Orhan Çelebi, kapı kapı yürüttükleri seçim çalışmalarıyla Peri halkıyla buluşuyor. Çelebi, 2019 seçimlerinde de belediye eşbaşkanı seçilmiş ancak 7 ay sonra kayyum gasbı saldırısına uğramıştı.

Çelebi, kayyum gasbının ardından Peri'den ayrılmadı, halkla birlikte mücadele içinde yer aldı. Belediye eşbakanı olduğu dönemde karar aldıkları plan ve projeleri kısıtlı imkanlarla da olsa halkla birlikte hayata geçirmeye çalıştı. 6 Şubat deprem katliamında depremden etkilenenlerin yaralarını sarmak için halkla birlikte örgütlenme çalışması yürüttü.

31 Mart seçimlerine günler kala coşkuyla yürüttükleri seçim çalışmalarını, projelerini, kayyum tehdidini Çelebi'yle konuştuk. 2019 yılında halk iradesinin kayyumla gasp edildiğinin altını çizen Çelebi, 4 buçuk yıllık bu süre içinde halkın kayyum tarafından yönetilmek istemediğini pratik olarak defalarca gösterdiğini belirtti.

Çelebi'nin ETHA'nın sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Eşbaşkan adayı Aslan ile birlikte yürüttüğünüz seçim çalışmaları video ve fotoğraflarda oldukça coşkulu görünüyor. Bize biraz atmosferi, halkın yaklaşımını anlatabilir misiniz?
2024 yerel seçimleri bölgemizde ve Peri beldesinde oldukça gündemde. Çünkü halk 4 buçuk yıla yakındır iradeleri gasp edilerek yönetilmeye çalışılıyor. Şu an halkımız gasp edilen iradesinin geri alınmasının heyecanını yaşıyor. Halkımızın bu heyecanı bizi mutlu ediyor; her mahallede, çaldığımız her kapıda bu coşku ve heyecanla karşılaşmak bizi umutlandırıyor.

HALKIMIZ YENİ BİR İRADE BEYANINDA BULUNACAK
Şüphesiz ki yer yer kayyum kaygıları olsa da esasen halkımız yeni bir irade beyanında bulunacak ve bu iradenin de kendilerine hizmet etmesi için bir an önce çalışmalara başlamasını temenni ediyor. Biz de bu temenni etrafında halkımızla kenetlenip güçlü bir seçim çalışması yürütüyoruz. Yaklaşık on gündür alanda her gün; mahalle mahalle, kapı kapı, kahve kahve, işyeri işyeri gezerek halkımıza mevcut durumu hem anlatıyor hem eleştirileri hem de beklentilerini, önerilerini alıyoruz ve bizim ne yapmak istediğimizi halkımıza anlatmaya çalışıyoruz.

Halkımız büyük bir heyecan duyuyor ve bu heyecanın temeli de dört buçuk yıldır kendi iradeleri olmadan yaşamış olmaları. Bu dönemde de bu iradeyi halkımızla birlikte yeniden kendilerine teslim edeceğiz ve onlarla birlikte Peri'yi güzel bir kent haline getirmek için birlikte mücadele edeceğiz.

Peri'nin bir önceki dönem seçilen eşbaşkanıydınız. Ancak belediye kayyum ile gasp edildi. Kayyum gasbıyla başlayan süreçte neler yaşandı?
Kayyum siyaseti son iki dönemdir devlet, iktidar tarafından çok bilinçli şekilde uygulanıyor. Sandıkta başarıp alamadığı, özellikle Kürt kentlerinde kendi denetimine alamadığı belediyeleri kayyum atayarak denetimine almak istiyor. Ama pratikte de görüldü ki birçok yerde kayyumlar mevcut iktidarın başına bela olmuş durumda. Özellikle Mardin, Amed, Van gibi büyükşehirlere atanan kayyumların yolsuzluklar ve ihaleye fesat karıştırmalar, kamu mallarını fütursuzca satmalar, harcamalar vb. ile karşılaştı. Örneğin Mardin kayyumu dört kez değişti. Peri kayyumu da dördüncü kez değişecek görünüyor. Çünkü biz göreve geldiğimizde zaten kayyum vardı, kısa bir süre sonra tayini çıktı, ardından onun yerine gelen kayyum da kısa bir süre sonra Gülen cemaati soruşturmasıyla uzaklaştırıldı ve cezaevinde şu an bildiğim kadarıyla. Ve şu anda mevcut kayyumlar da asılnda bölge halkı için bir şey yapmıyor, maaşını alıp bir an önce sürecin tamamlanmasını ve seçimleri bekliyor.

HALK HİZMET BEKLİYOR
Halkımızın haklı kaygıları var. Çünkü halkımız gerçekten seçtiği iradeyle birlikte beş yılı tamamlamak istiyor, hizmet görmek istiyor, verdiği oyun karşılığında sorunlarının çözülmesini istiyor. Kayyum şu anda mevcut haliyle hiçbir çalışma yürütmediği, halkın hiçbir sorununu çözmediği ve halkla arasına büyük bir bariyer koyduğu için halkın gidip kayyumdan bir şey talep etme durumu söz konusu değil. On gündür sahadayız, muhtarlarımızla görüşmeler yapıyoruz, halkımızla toplantılar alarak tartışmalar yürütüyoruz. Kayyumun neden gitmesi gerektiği, neden tekrardan iradelerine sahip çıkmaları gerektiği konusunda tartışmaları güçlü yapıyoruz. Haklı kaygıları var ama bu kaygıları besleyen biraz da AKP'nin kendisi.

AKP'Lİ ADAY KAYYUM İLE HALKI TEHDİT EDİYOR
Örneğin, sahadaki AKP adayı daha önce dört dönem burada belediye başkanlığı yapmış. Her dönem iktidarda kim varsa ondan yana tavır alarak o partiden aday olmuş. Bu dönem de CHP'ye başvurdu kabul edilmeyince AKP'ye başvurdu. İnsanlara, “DEM'e verirseniz yeniden kayyum gelecek” ya da “DEM'e verirseniz hizmet gelmez, bize verin, hizmet getirelim iktidar arkamızda” diyerek devasa yalanlar, hayal gücü yüksek vaatlerle insanları kandırmaya çalışıyor. Alanımız çok geniş belde olmasına rağmen yaklaşık 50 kilometrelik bir hizmet alanımız var. Dersim'in en geniş hizmet alanı olan belediyesi. Sorunlar devasa şekilde birikmiş durumda. Tüm yollar artık araçların geçemeyeceği noktalara geldi, alt yapı sorunları yine giderek çoğalmış durumda, tarım bölgesi, tarıma dair insanlar bostan vb. ekimleri çok yaygın yapıyorlar. Ve bostanlarına gidecek su arklarının olmadığını, kontrolsüz şekilde suların aktığını ve çözüm bulunması gerektiğini söylüyorlar. Bunun yanı sıra gerçekten hizmet görmek istiyorlar. Belediyeyle kolektif bir çalışma yürütmek istiyorlar. Bunlar kayyum tarafından çözülmediği için de insanlar tedirginlik yaşıyor.

BİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI HALKI KAYYUMLA TEHDİT EDEMEZ
Açık söylüyoruz. Birincisi, belediye başkan adayı halkı kayyumla tehdit edemez. Kayyum sopasını tehdit unsuru olarak kullanamaz. Bunu gittiğimiz her yerde söylüyoruz. Çünkü bu çok bilinçli bir politika. Kendi siyasetine güvenmeyen, kendi iddiasına güvenmeyen adayların bu tür ucuz politikalarla, söylemlerle halkı kandırmaya hakkı yok. Buna da müsaade etmeyeceğimizi beyan ettik. Yer yer AKP adayının gittiği yerlerden kovulduğunu biliyoruz. Özellikle önce CHP sonra AKP'yi tercih etmesinden kaynaklı CHP tabanından ciddi bir tepki var. Şunu söylüyoruz kişinin nasıl olduğu çok önemli, kişinin nerede durduğu önemli. Hangi siyasi partide sorumluluk aldığı önemli. Doğal olarak AKP bugün Türkiye'deki sorunları, çözümsüzlüğün; açlığın, yoksulluğun, sefaletin, tarımda çöküşün, gençliğin işsizleştirilmesinden, kadın cinayetlerine kadar birçok devasa sorunun kaynağı. İktidar zaten bu sorunları çözmemiş. Peri gibi Alevi nüfusunun yüzde 90 olduğu bir yerde de bu sorunları çözme şansına sahip değil. Kayyum da AKP'nin kendi iradesi. Doğal olarak AKP yönetiyor aslında bu belediyeyi, sorunları çözmüyor. Yanı başımızda beldemizin bağlı olduğu Mazgirt ilçesini AKP yönetiyor beş yıldır, çok küçük ama sorunları hiçbir şekilde çözülmemiş durumda. Bir köyden farkı yok. Doğal olarak orada da AKP iktidar olduğu halde sorun çözmüyor, hizmet getirmiyor. Bunu insanlara anlatıyoruz.

PERİ'Yİ HALKIMIZLA YÖNETMEYE BAŞLAYACAĞIZ
Düne kadar bu iktidar gitsin de ne olursa olsun tartışması yapan insanların bugün AKP'li adayı tartışır duruma gelmeleri bir şanssızlık. Ama şuna inanıyoruz AKP sorunların ve çözümsüzlüğün kaynağıdır. AKP bugüne kadar halka hiçbir hizmet vermemiştir. Doğal olarak onun adaylarının da ondan farklı olmayacağını biz biliyoruz. AKP belediyelerinin talancı, yalancı ve insanları sömürdüğünü; ranta dayalı bir politikası olduğunu biliyoruz. Burada da kişinin iyi olması ya da daha önce dört dönem belediye başkanlığı yapmış olması o kişinin hizmet getireceği anlamına gelmiyor. AKP'ye verilecek her oyun faşizme verileceğini, baskıya, sömürüye, açlığa, yoksulluğa, talana ve geleceksizliğe verileceğini; sorunların ortadan kalması için tek çözümün biz olduğumuzu söylüyoruz. Çünkü bu halkı tanıyan, halkla birlikte yaşayan bizleriz. Kayyumun geldiği gün de çok net söyledik, buradayız, gitmeyeceğiz. Fiili görevimizi sürdüreceğimizi söyledik. Gerçekten de o günden bugüne halkımızın sorunlarına ortak olmaya, çözüm gücü olmaya çalıştık. Onun için de seçimde duyduğumuz heyecan çok büyük. Halkımız da bu heyecana sofralarını bizimle paylaşarak ortak oluyor. Bir an önce yeniden iradelerine kavuşmak istiyorlar. Bunu 31 Mart gecesi alacağız ve Peri'yi halkımızla yönetmeye başlayacağız.

5 AYLIK PRATİĞİMİZDEN SORUNLARI ÇÖZECEĞİMİZE İNANIYORUZ

Kayyum gasbıyla Peri'de sistem çöktü. Naciye Aslan ile birlikte eşbaşkan olduğunuzda kayyumun yarattığı sorunları çözebilecek, sistemi yeniden toparlayabilecek misiniz?
Toparlayacağımıza inanıyoruz. 7 ay görevde kaldık. Bu süredeki hizmeti halkımız takdir ediyor, bu kadar sürede bu kadar hizmet gösteren belediyeye, eşbaşkana rastlamadıklarını dile getiriyorlar. Bu da bizim ortaya koyduğumuz iradenin sonucudur. Sorunları bildikten, çözme iradesi ortaya koyduktan sonra hiçbir bahanenin arkasına sığınmadan hızla çalışmalara başlarsanız. Süreci kapatırsınız. Bu iradeye sahibiz, sorunların ne olduğunu biliyoruz, raporlarımızı hazırlıyoruz.

AMACIMIZ MECLİSLER OLUŞTURMAK
Daha önce yaptığımız çalışmaların hepsi mevcut, planımızda olan çalışmalar ya da çözülmesi gereken acil sorunların hepsini biliyoruz. Halkımız belki hatırlamıyor ama biz hangi eve, hangi mahalleye ne söz vermişiz hatırlatıyoruz. Çocuk parklarını görüyoruz, biz çocuk parkı yapacağımıza söz vermiştik, hala duruyor. Çamurlu yol hala duruyor, sözümüzü vermiştik bunu yerine getireceğiz. Ya da taziye evlerimize dair hemen hemen her mahallemizde eski okullar taziye evi haline getirilmiş durumda. Ama bakımsız, bakıma, düzenlenmeye ihtiyacı var. Hızla başlamıştık, birçok taziye evimizin hızla tadilatını yapmış, masa sandalyesini teslim etmiştik. Bahçe düzenlemesi ya da çevre düzenlemesi için gerekli malzemeleri almıştık. Ama kayyum geldikten sonra bunların hepsini iade ettiğini biliyoruz.

Sorunları bildikten sonra halkımızla birlikte çok rahatlıkla çözebileceğimizi biliyoruz. Çünkü biz halkımızla toplantılar alarak sorunları tartışıyorduk. Yani hedefimiz her mahallede bir meclis oluşturmak, bu meclislerden oluşan bir Peri Meclisini toplamaktı. Ayda bir mahallelerde yaptığımız halk toplantıları buna hizmet etti. İnsanlar kendi taleplerini dillendiriyordu. Kimi önyargılar yürüttüğümüz çalışmalar sonrası ortadan kalktı. Muhtarlarımızla ayda bir toplantı yapıyorduk ve her muhtar toplantıya gelmeden kendi mahallesinin ihtiyaçlarını hazırlayıp toplantıda tartışıyordu.

Bunları hızlı bir şekilde yaparsak daha önce de söylemiştik kısa, orta, uzun vadeli projelerimizle çalışma planlarımızla bu sorunların altından kalkacağız. Halkımızı hiçbir koşulda mağdur etmeyeceğiz. Hep söyledik yaşamlarını kolaylaştırmak için varız, bunun için irademizi geri alacağız.

SEÇMENLERİMİZİ HALKIN BAŞINA GETİRECEK İRADESİNE BİRLİKTE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Bir çağrınız var mıdır?
Birincisi şu, burası kışın nüfusun yaşlı olduğu bir bölge. Kışın seçmenimizin önemli bir oranı batı illerine gidiyorlar. Ve önümüzdeki haftadan itibaren dönmeye başlayacaklar. Esasta onlara çağrımız; ne pahasına olursa olsun gelip sandık başına gitmeleri ve oy kullanmaları, iradelerine sahip çıkmaları. Bu konuda hem DEM Parti hem de bazı arkadaşlarımız olanakları olmayıp da gelmek isteyenlere her türlü desteği sunacaklarını beyan etti. DEM Parti tüm il ve ilçe örgütlerinde kayıt masaları açtı, Türkiye'nin dört bir yanında bulunan seçmenlerimizin başta il ve ilçe örgütlerimize giderek, oy kullanacakları şehirlere kayıt yaptırabilirler. Ya da bizi arayıp, gelmek istediklerini beyan edebilir biz de o konuda gerekli yardım ve desteği sunacağız. Seçmenlerimizi sandık başına getireceğiz ve iradelerine sahip çıkmalarını sağlayacağız.

31 Mart'tan itibaren biz bu halkla birlikte Peri'yi güzelleştirmek için kolları sıvayacağız.