24 Temmuz 2024 Çarşamba

İSİG Meclisi: Şubat ayında en az 144 işçi hayatını kaybetti

Şubat ayı iş cinayetleri raporunu açıklayan İSİG Meclisi, şubat ayında en az 144 işçinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini, en çok iş cinayetinin ise inşaat iş kolunda gerçekleştiğini belirtti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Şubat ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı.

İliç'te göçük altında kalan maden işçileri ve Marmara Denizi'nde batan Batuhan A gemisindeki deniz işçileri şahsında iş cinayetlerinde hayatını kaybeden ve cenazelerine dahi ulaşılmayan işçilere adanan raporda, İliç'te yaşanan maden katliamında göçük altında kalan 9 işçinin cenazesine 20 gündür ulaşılamadığına dikkat çekildi.

Son dönemde deniz işçilerinin ölümlerinin giderek yaygınlaştığına işaret edilen raporda, "19 Kasım'da Karadeniz'de Kafkametler ve 15 Şubat'ta da Batuhan A yük gemisi Marmara'da battı. Bu ölümler aynı trafik kazaları gibi iş cinayeti olarak görülmemektedir. Oysa can kayıplarımızın boyutu devasadır ve bu ölümler alınmayan önlemler nedeniyle meydana gelmektedir" denildi.

Şubat ayında en az 144, her gün en az 5 işçinin iş cinayetlerinde katledildiği belirtilen raporda, şubat ayı iş cinayetlerinin iş kollarına göre dağılımı şöyle sıralandı: "İnşaat, yol iş kolunda 39 işçi; taşımacılık iş kolunda 17 işçi; madencilik iş kolunda 13 işçi; tarım, orman iş kolunda 12 emekçi (5 işçi ve 7 çiftçi); metal iş kolunda 11 işçi; belediye, genel işler iş kolunda 8 işçi; gemi, tersane, deniz, liman iş kolunda 7 işçi; konaklama, eğlence iş kolunda 6 işçi; tekstil, deri iş kolunda 4 işçi; ağaç, kağıt iş kolunda 4 işçi; ticaret, büro, eğitim, sinema iş kolunda 4 işçi; çimento, toprak, cam iş kolunda 3 işçi; sağlık, sosyal hizmetler iş kolunda 3 işçi; gıda, şeker iş kolunda 2 işçi; petrokimya, lastik iş kolunda 2 işçi; elimizdeki veriler ışığında çalıştığı iş kolunu belirleyemediğimiz 9 işçi hayatını kaybetti."

EN ÇOK İŞ CİNAYETİ İNŞAAT İŞ KOLUNDA MEYDANA GELDİ
En çok ölümün inşaat iş kolunda meydana geldiği kaydedilen raporda, "11 deprem şehrimizdeki inşaatların başlaması ile işçi ölümleri haberleri gelmeye başladı. Ocak ayında 17 ve Şubat ayında 12 olmak üzere bu yılın ilk iki ayında en az 29 inşaat işçisinin ölümü bu şehirlerde meydana geldi" denildi.

Şubat ayında en az 3 moto kurye cinayetinin yaşandığına dikkat çekilen raporda, diğer yandan sadece ölümler değil çok ciddi yaralanmaların da mevcut olduğu vurgulandı.

18 YAŞ ALTINDA 6 İŞÇİ KATLEDİLDİ
Şubat ayında iş cinayetlerinin yaş gruplarına göre dağılımı şöyle ifade edildi: "14 yaş ve altı 1 çocuk işçi, 15-17 yaş arası 5 çocuk/genç işçi, 18-29 yaş arası 28 işçi, 30-49 yaş arası 61 işçi, 50-64 yaş arası 35 işçi, 65 yaş ve üstü 10 işçi, yaşını bilmediğimiz 4 işçi hayatını kaybetti."

Şubat ayında 18 yaş altında 6 çocuk ve genç işçinin hayatını kaybettiği ifade edilen raporda, ocak ayı da eklendiğinde ilk iki ayda 13 çocuk işçi ölümü olduğu kaydedildi.

YÜKSEKTEN DÜŞME NEDENİYLE 31 İŞÇİ KATLEDİLDİ
Şubat ayında iş cinayetlerinin nedenlerine göre dağılımına ise şöyle yer verildi: "Yüksekten düşme nedeniyle 31 işçi; ezilme, göçük nedeniyle 31 işçi; trafik, servis kazası nedeniyle 25 işçi; kalp krizi, beyin kanaması nedeniyle 14 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 11 işçi; şiddet nedeniyle 6 işçi; patlama, yanma nedeniyle 5 işçi; nesne çarpması, düşmesi nedeniyle 4 işçi; intihar nedeniyle 3 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 1 işçi; diğer nedenlerden dolayı 13 işçi hayatını kaybetti."